Kriz Yönetiminde Kontrolü Ele Alma ve Sorun Çözme Süreci

Süreç Denetimi ve Entropi

Çok çeşitli nedenlerle insanlığın büyük bir kısmı yaşamlarını olması gereken standartların çok altında sürdürüyor ve bu durumdan kurtulmak için gerekli itkiyi kendilerinde oluşturamıyor. Bu gizliden gizliye oluşan karamsar yaşam formları her yerde! Mutsuz insanlar, açlık, yoksulluk içindeki insanlar, sosyal iletişim eksikliğinden ötürü depresyonda olan insanlar ve belki en önemlisi hedefsiz ve geniş görüşlülük (vizyon) eksikliği içindeki insanlar.

Kişisel çıkış noktalarımızı aradığımızda gelişim, bilişim kitapları çoğu zaman yaşamımıza beklediğimiz düzeyde katkı sağlayamamaktadır. Genellikle, bu kitaplara başvurulduğunda kişisel durumumuz oldukça kötü oluyor, kısacası iyiyken böyle şeylerle ilgilenmiyoruz. Azgın problemler, azgın çözümler gerektirir. Einstein'ın da saptadığı gibi problemlerin çözülebilmesi, onların yaratıldığı düzlemdeki düşünüş biçimiyle olanaklı değildir. Daha farklı bir anlayış, daha farklı bir bakış açısı gerekmektedir. Hiç izlenmemiş bir yola girmek gereklidir.

Kimi zaman öylesine çaresiz oluyoruz ki birkaç kitaptan okuyacağımız birkaç cümlenin bizi içinde bulunduğumuz durumdan çıkaracağını düşünebiliyoruz ya da her şeyi boş vermiş bir şekilde yaşamımızın denetimi bizde olmadan kendimizin belirleyemediği koşullara doğru sürükleniyoruz.

Bizi gerçekten ne kurtarabilir? İnsanın yaşamında istediklerini yapabilmesi için gerekli olan ilk şey belki de kendimizi tanımaktır. Kontrolü bende olmayan şey bana rahatsızlık verebilir ve dahası kontrol bende değilse yüksek olasılıkla başkasındadır ve onun kararlarının bir alt sınırlaması olarak yaşıyorumdur. Yaşamın bu kadar üzerimize geldiği 21. Yüzyıl Türkiye'sinde çözüm üretmek giderek zorlaşıyor. Herkesin aradığı sihirli formül aslında yok. İnsanoğlu kendinden yapılanmayı öğrenmediği sürece bu tür başarısızlıklar kaçınılmaz olacaktır.

Enerjinizi doğru kullanmak, zamanınızı iyi değerlendirmek, gerektiğinde odaklanabilmek, kendi belirlediğiniz ölçütler kapsamında başarılı olabilmek, bunlar o kadar da zor süreçler değil. 'Süreç denetimi' ve 'entropi' insanoğlunun elindeki iki önemli araçtır. Doğru kullanıldıklarında sizin de çıkış noktanız olabilir. Süreç denetimi mühendislik derslerindeki en önemli kazançlardan biridir entropi yasası da termodinamik dersinin kapsamında öğretilen meşhur ikinci yasadır. Bu kavramlar üzerinde durmadan önce resmi daha derinden görmek gerekli. Fizik kanunları doğa için son derece uygulanabilir kanunlardır, klasik fizik buna izin veriyor. Yapılması gereken bizlerin de doğanın bir parçası olarak benzer süreçlerde kendimizi eğitebileceğimizi öğrenmek. Anahtar sözcük öğrenmek ya da öğrenme etkinliği!

Gayet savunmasız durumdasınız, hayat üzerinize geliyor, borçlarınız almış başını gidiyor, sevgiliniz yok, âşık da olamıyorsunuz, ailenizle problemleriniz var, arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi anlamıyorlar ya da zaten artık eskisi gibi kimseye güvenemiyorsunuz. Bu, 'ait olamamanın resmi'! Mutsuzsunuz ama yine de bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Özetle, olabilecek her şey olmuş, hayatın kontrolü artık sizde değil, sürükleniyorsunuz. Herşeyden vazgeçtiniz, özgüveniniz yerlerde, hiçbirşeyi başarabilecekmiş gibi hissetmiyorsunuz. Öylesine yaşıyor, anlık ve kısa vadeli tepkiler veriyorsunuz. Bıktınız bu hayattan, Lanet Olsun! Ve hiçbirşey sizi bu durumdan kurtaramayacakmış gibi geliyor. Ne yaparsınız? Kızgınsınız, kırgınsınız, üzgünsünüz ve tüm bunların kaynağını anlamakta zorluk çekiyorsunuz.

Nasıl oldu da bu hale geldiniz, böyle değildiniz, gülebilen biriydiniz. Temel noktalarda eksiklikler giderilmeden, öğrenme etkinliğinde üst basamaklara çıkmak çok da faydacı bir yaklaşım değildir. Öncelikli olanlara önem vermeliyiz. İşte bu koşullar altında ne bir diyet önerisi, ne zamanı kullanma tekniği, ne yoga (zaten kim kaldıracak şimdi kolunu bacağını), ne de tavsiye ihtiyacınız olan. Zaten almaçlarınızı kapatmışsınız, iletişim yolları dolu, algıyı arttırarak hayatın içine itki sağlamanız gerekiyor. Fark, fark yaratır. Herkesin yaptığını yapmayın, kurtuluş için farklı bir yol izleyin.

Nedir süreç yönetimi? İnsanlar ufak birer fabrika olarak düşünülebilir, yanlış da sayılmaz. Kontrol mekanizmanız da beyniniz. Vücudunuzda doğru yerde ve zamanda doğru kimyasal salgılandığında pek bir problem olmayacaktır. Peki ya durum böyle değilse, çabuk sinirleniyorsanız, tansiyonunuz çıkıp iniyorsa, şeker hastalığı gibi riskli hastalar grubundaysanız, üst düzey stresten ötürü kendinizi yiyip bitiriyorsanız, ne olacak? Vücudunuzu bir takım değerler veren bir cihaz olarak düşünseniz, bu değerler neler olabilirdi? Vücut sıcaklığınız, kan basıncınız, nefes alış veriş sıklığınız, ağrı, acı, yorgunluk, terleme, huzursuz bir hareketlilik, tuvalete gitme sıklığı vb., örnekler çoğaltılabilir.

Bunlar nicelik ya da nitelik bakımından yorumlayabileceğimiz parametreler olarak düşünülebilir. Bu parametrelerin kişiden kişiye değişen belli değerler aralığında olduğunda o kişinin fiziksel, zihinsel ve ruhsal bakımdan sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu ideal durumdur ki çok az bulunur, bu yüzdendir ki süreç yönetimi size hayatınızın kontrolünü sunan temel bir kavramdır. Fabrikada üretilen ürün her neyse, çok çeşitli aşamalardan geçerek ve ürünün oluşumundaki her saniye süreç yönetim odalarında izlenerek değerlendirilmektedir. En ufak bir aksilik oluştuğunda onu olması gereken koşullara çeken bir mühendis grubu ya da daha zekice olanı, bir yapay zekâ grubu vardır.

Bu duruma, insanlar da benzerlik gösterir ve üstelik çok daha fazla sorunla karşı karşıyadır ve duygular işin içine girdiğinde pek çok algoritma makinelerden farklı olarak sapkınlık gösterir. Bu bağlamda hayatınızın kontrolünü ele geçirmek için süreç yönetimini anlamanız ve uygulamanız gerekmektedir. Çünkü bizler hataya açık varlıklarız ama neyse ki düzeltebilme yeteneğine de sahibiz.

Hayat kısa, zaman sınırlı ve bir şeylerin olması şansa bırakılamaz, kontrolü hemen ve şimdi elinize almak zorundasınız. Başkası bunu sizin yerinize yapmayacaktır ve eminim ki epey bir insan zaten düşüşünüzü görmeyi tercih edecektir. En basit şekliyle süreç yönetimini şöyle düşünebilirsiniz. Sisteminizde bir şey kötü yönde değiştiğinde süreci olması gereken duruma dönüştüren geri kazanma sürecinin denetimi ya da oluşan yeni koşulların içinde yeni dinamiklerinizi oluşturma süreci. Tüm bu durumun an ve an denetimi, yapılandırması ve hareketi süreç yönetiminin bir parçasıdır. Sonraki yazımızda bu kavramı tümüyle değerlendireceğiz.

Peki, bu entropi kavramı hayatımızda nasıl rol oynuyor? Çok kaba bir söylemle entropiyi düzensizlikle doğru orantılı düşünebilirsiniz. Birşeyin entropisi arttığında düzensizliğinin arttığını düşünebilirsiniz. O zaman, süreç yönetiminde temel koşullardan biri entropiyi en alt düzeye indirmek olabilir mi? Bu kavramların kargaşa (kaos) ile doğrudan ilintili olduğunu söyleyebilrim. Kargaşa çoğu zaman içine düştüğümüz ama kaçınmak istediğimiz bir kavram gibidir. Ama kargaşa gerçekten kötü müdür ya da hangi koşullarda hedeflerimiz doğrultusunda bize hizmet ederler.

Kısa bir girişten sonra, bir başka yazıda, entropi üzerinde daha çok duracağız elbette! Hayatınızın denetiminin sizde olması ancak kargaşayla süreç yönetimi dâhilinde entropinizi kontrol ederek mücadele etmekle olasıdır. Unutmayın kontrol sizde değilse bir başkasındadır ve bunu istemezsiniz!

rumuz:Değirmensiz Ağaran
18.05.2008

Para Kazanma İpuçları

Para sahibi olmak bir şans değil. Zengin olmanın, oturduğunuz yerden paranın size doğru akmasını izlemenin yolları var. Kolayca para sahibi olabilir, kazandıklarınızın erimesini değil giderek artmasını sağlayabilirsiniz.

Şip Şak Çeviri - Kaliteli Teknik Akademik Ticari ÇeviriAnahtar sözcükler: kontrolü ele almak, sorun çözme, süreç yönetimi, başarı, hayatta başarı, kriz yönetimi, kriz yönetiminde entropi, kontrolü ele alma, hayatın kontrolünü ele geçirme, kontrolü ele alma ve sorun çözme, evde kriz yönetimi, yönetimde sorun çözme süreci, sorun çözme süreçleri, farklı para kazanma yolları, gelişim ve bilişim kitapları, sorun kavramı ve çözme süreci

Bir F Network Sitesidir.