İkili Opsiyon ile Para Kazanma Yolları


Önemli risk duyurusu: İkili opsiyon alım satımı hızlı ve çok para kazanmanın yanında çok büyük risk de içermektedir. Eğer profesyonel yatırımcı değilseniz bu riski hesaplamadan ve sermaya kaybını göze almadan yatırım yapmamalısınız.

İkili opsiyon, adından da anlaşılabileceği gibi iki seçenekten biri üzerine para yatırmaktır. İngilizcesi Binary Option'dır... Bu iki seçenek, bir fiyatın artacağı mı yoksa düşeceği mi üzerinedir. Belli bir mali ürünün fiyatının artacağını düşünüyorsanız Yukarı (İngilizcesi Call) azalacağını düşünüyorsanız da Aşağı (İngilizcesi Put) seçeneğine istediğiniz miktarda para yatırırsınız.

Eğer öngörünüz tutarsa opsiyon başına sabit getiri elde ediyorsunuz, aksi halde de yatırdığınız gidiyor.

Yatırımları çeşitli mali ürünlere, örneğin altın, döviz kurları, petrol gibi çeşitli aktiflere yapabilirsiniz. İkili opsiyonların kullanımı oldukça kolay olduğu için hemen herkes yatırıp yapabiliyor. Yatırım sırasında tek yapılması gereken, ürünü seçmek, örneğin altın, artacağını düünüyorsanız Call'a, düşeceğini düşünüyorsanız Put'a tıklamak, ve yatırmak istediğiniz tutarı girmek... Hepsi bu!..

Tabii uzun vadede garantili kaybetmeninin yolu da bu!.. Öncelikle analizinizi yapmalısınız. İkili opsiyonlar (binary options) biraz da kullanımı kolay olduğu için büyük risk içeriyor. Bunu bir kumar olarak görmeyip, fiyat hareketleri üzerinde ayrıntılı teknik analizler yapmalısınız önce. Fiyatların kırılma noktasını görmek için kısa ve orta vade türevlerinin kesişim noktalarını incelemeli, dönemsel hareketleri, ve dünya ekonomilerindeki beklenmedik olaylara ilişkin haberleri sıkı takip etmelisiniz. Çünkü ekonomide özellikle her zaman bir kara kuğu vardır.

Kara kuğu, siyah kuğu ilkin Nicholas Taleb'in ortaya koyduğu bir olgudur: Beklenmedik nadir olayların çok büyük etkileri üzerinedir. Siyah kuğuların etkisi büyük tahmini zordur. Örneğin Van depremi sırasındaki altın fiyatlarını incelerseniz altının bir anda hızla düştüğünü görürsünüz, depremi kimse beklemiyordu haliyle, ve büyük zorluklarda yaşam mücadelesi veren insanlar hızla nakit ihtiyaçlarını karşılamak üzere ziynetlerini satmak zorunda kalmışlardı...

Benzer şekilde küresel krizler, beklenmedik ayaklanmalar da petrol fiyatları üzerinde ani yön değişikliklerine yol açacaktır. Bu siyah kuğular sizin hem kabusunuz hem de en büyük şansınız olabilir. Çünkü ikili opsiyonlarda beklenmedik bu olumsuzluklara, örneğin petrolün fiyatının düşeceğine de tek tık ile yatırım yapabilirsiniz.

Türkiye'de online şube açmış bildiğim kadarıyla şimdilik 5 tane İkili Opsiyon yatırım şirketi var.

İnternet'ten adreslerini bulduklarım alfabetik olarak şöyle, bense içlerinden bir tek Optionrally'yi kullandım henüz, onu da Türkiye şubesi her sorumu hızlı yanıtladığı için:

www.bulloption.com
www.dragonoptions.com
www.ihoptions.com
www.multiyatirim.com
www.OptionRally.com

Sitelere girince sağ üst köşeden Türkçe'yi seçerek Türkçe kullanabiliyorsunuz.

Kullanmaya başlamak ya da denemek için elbette ki kayıt oluyoruz önce, ama neyse ki hiçbirinde bir ödeme yapmak gerekmiyor kayıt olmak için. Hatta kredi kartı bilgisi vb. de vermek zorunda değiliz. Ki bu iyi... Ayrıca yatırımlar güvenli internetten yapılıyor ve asla bir program vb. kurmak gerekmiyor ki bu da iyi.

Kaydolduktan, fiyatları, insanların alım satımlarını inceledikten, menülerde gezip yatırım şirketi ile şöyle bir tanış olduktan sonra ise ilk yatırımımızı yapabiliriz. Yalnız baştaki uyarı anımsatılır, önce riskin farkına varmalı ve ihtiyacımız olmayan bir parayla yatırım yapmalıyız. Aslında bu uyarı her alanda geçerli, tırnağınız varsa başınızı kaşımalısınız. Hangi yatırım ürünü olursa olsun, ister altın, ister döviz, isterse çuval çuval pirinç,... Paranızı bir yere bağlayacaksanız eğer, o para hemen ihtiyaç duymayacağınız bir para olmalıdır.

Adı üstünde parayı yatırıyoruz... Yatsın, uyusun ki büyüsün ;)

Bu ikili opsiyon borsalarında paramızı ise Dolar veya Avro olarak yatırabiliyoruz. Kayıt işlemi sırasında kullanacağımız bu para birimini girmeliyiz özetle.

Aslında başlaması benim burada yazarak anlatmamdan çok daha kolay. Ben OptionRally (www.optionrally.com) kullanmış olduğumdan bir tek, gene ondan örnek vereyim:

1. Siteye giriyoruz. Eğer otomatik Türkçe açılmazsa sağ üst köşeden Türkçe'yi seçiyoruz.

2. Sitede şöyle bir dolanıyor, okunacakları, uyarıları vb. okuyoruz.

3. Tamamdır dersek, bir hesap açıyoruz. Genelde göze batan bir yere kocaman hesap açın diye yazıyorlar. Hesap açmak ücretsiz ve kolay zaten.

4. Epostaya gelen onay linkine tıklıyoruz.

5. Sistemde gezip fiyatları inceleyip ikili opsiyon almaya karar verirsek de yatırım yapıyoruz.

Yatırım örneği olaraksa diyelim ki Avro/Dolar paritesi 1.305'e kadar gerilemiş, ve biz de saat 14'de 1.3'ün altına düşeceği üzerine 100$'lık 1 tane opsiyon aldık, yani 100$ yatırdık diyelim. Eğer saat 14'te bu Euro/Dolar paritesi 1.295'e düşer ise, öngörümüz gerçekleştiğinden yatırımımızın geri dönüşü olan %80 hesabımıza yatar. Evet, kazançlar sabit oranlı. Yani 1000$ yatırmışsak, fiyatı düşer bunun demişsek, ve işlem saatinde fiyatı düşmüşse 1800$ hesabımıza yatıyor ve net kârımız da 800$ oluyor.

Güzel değil mi?.. Değil... Çünkü eğer bir siyah kuğu geçer de öngörünüz tutmazsa tüm yatırdığınız batıyor, gerçi teselli olarak bir %5 veriyorlar. Ama sizin istediğiniz bu değildi öyle değil mi?

Kısaca, cesaretiniz varsa, hesap kitaptan anlıyorsanız, ihtiyacınız olmayan bir parayı yatıracaksanız, ailenizin, çoluğunuzun çocuğunuzun rızkını yatırmaya kalkmayacak kadar mantıklıysanız, ve zeki biriyseniz, bu ikili opsiyonlar çok para kazanmak için tam size göre.

Aksi takdirde bunu hiç okumamış olun lütfen.Ha bu arada cepten de kullanabiliyoruz, biraz da ondan seçmiştim OptionRally'yi...

Para Kazanma İpuçları

Para sahibi olmak bir şans değil. Zengin olmanın, oturduğunuz yerden paranın size doğru akmasını izlemenin yolları var. Kolayca para sahibi olabilir, kazandıklarınızın erimesini değil giderek artmasını sağlayabilirsiniz.

Şip Şak Çeviri - Kaliteli Teknik Akademik Ticari ÇeviriAnahtar sözcükler: ikili opsiyon, ikili opsiyon ticareti, para kazanma, çok kazanma, borçtan kurtulma, başarı, borç, borç kapama, zengin olma yolu, çok para kazanmak, ikili opsiyon i~lemleri, ikili opsiyon ticareti nedir

Bir F Network Sitesidir.