Girişimcilik Proje Örnekleri ve İnternette İş Fikirleri


Aşağıdaki girişin devamında Türkiye'deki başarılı ve yüksek gelirli internet sitelerinin kurucuları ve internet girişimcilik proje fikirlerine yatırım yapan melek yatırımcılarla yapılan röportajları bulacaksınız. Yazının sonunda ise internetten para kazanmak isteyenler için projelerinde göz önüne almaları gereken bir SWOT analizi örneği yer alıyor...
Epeyi girişim fikri canlandıran bir yazı bu. Ara ara yeniden okumanızı öneririm:

3G'nin önemli rol oynadığı genişbant internet kullanıcı sayısındaki hızlı yükseliş, akademik projelerin ticarileşme potansiyeli, özel alışveriş ve grup satın alma sitelerinin tahminlerin üzerine ilgi görmesi yeni girişim ve girişimcileri tetikledi. İnfomag bu gelişmelere sessiz kalamazdı. Bu nedenle geçen yıl hazırladığımız Dijital Türkler çalışmasını genişleterek tekrarlamaya karar verdik. Dijital ekosistemde yeralan isimlere yeni yatırımlarını vesektördeki gelişmeleri sorduk... Bu sorgulama bize Dijital Türkler ekosisteminin ne denli hızlı büyüdüğünü gösterdi...Takvimler 2010 yılının Mart ayını gösterdiği demlerde hummalı bir çalışma sürüyordu İnfomag çatısı altında "Dijital Türkler" adını verdiğimiz kapak dosyası için geceyi gündüze katarak çalışıyorduk. İnfomag Nisan 2010 sayısı "Dijital Türkler" kapağı ile raflarda yerini aldığında omuzlarımızdan bir yük kalkmış ve içimizi tatlı bir huzur kaplamıştı.

Gerek okuyucularımızdan gerekse Türkiye'deki dijital ekosistemin üyelerinden çok olumlu geri dönüşler aldık. Bu olumlu yaklaşım üzerine "Dijital Türkler" çalışmasını tekrarlamaya karar verdik. Aradan geçen yaklaşık bir yılın ardından "Dijital Türkler 2011" çalışmasını yeniden sizlerin huzuruna sunmanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz.


2010'da RAKAMLAR BÜYÜDÜ

Geride bıraktığımız sene içerisinde dijital dünyanın en önemli göstergelerinden biri olan internet kullanıcı sayısındaki hızlı artış devam etti. Dünyadaki internet kullanıcı sayısı 2 milyarı zorlarken Türkiye'de bu sayı neredeyse nüfusun yüzde 50"sine denk gelen 35 milyon baremini geçti. Türkiye açısından 2010, genişbant internet abone sayısının 8 milyonu aştığı önemli bir yıl oldu. 2009 yılında elektronik ticaret işlem hacmi 10,2 milyar TL ile 2008"e göre yüzde 10"luk bir büyüme göstermişti. Küresel krizin etkilerinin azalması ile birlikte bu büyümenin 2010 yılında yüzde 50"ye ulaşması ve 15 milyar TL sınırım aşması bekleniyor. (Bu çalışma hazırlanırken 2010 yılı aralık rakamları henüz açıklanmamıştı ve Kasım ayı itibariyle işlem hacmi 13,7 milyar TL idi.)

Büyüyen tek şey elbette rakamlar olmadı. 2010 aynı zamanda yeni teknolojilerin yoğun şekilde kullanılmaya başlandığı bir dönem oldu. Akıllı telefonların kullanımında küresel ölçekte bir yaygınlaşma gerçekleşti. Apple-iPad tablet cihazı ile yeni bir pazar oluşturdu. Cloud Computing (bulut bilgi işlem) çok daha fazla alanda hayatın içerisine girdi. Televizyonlar, yazıcılar ve hatta daha fazla buzdolabı internete bağlanabilir hale geldi. İnternet dünyası ise kendi içinde bir dönüşüm yaşadı. Web içeriğinin ikinci plana düştüğünü ve uygulamaların internete hâkim olduğu bir dönüşümü yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz.


2010 TÜRKİYE'nin KENDİNİ DAHA FAZLA İSPATLADIĞI BİR YILDI. 2011 İSE BUNUN MEYVESİNİN TOPLANACAĞI YIL OLACAK.


TÜRKİYE ARMUT TOPLAMADI

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Türkiye'deki dijital ekosistem de kendi içerisinde büyüme trendine devam etti. Daha fazla Türk bilim adamının küresel ölçekteki başarılarını basında duyar olduk. Öte yandan dijital arenanın en çok konuşulanları yine internet dünyasındaki girişimciler oldu. Kendini ispatlamış ve bir kısmına geçen sene sayfalarımızda yer verdiğimiz isimler ve siteler operasyonlarını yurtdışına taşıdı. Yabancı yatırım ve fonların Türkiye"ye olan ilgisi artmakla kalmadı kendilerini fiilen daha fazla gösterdiler.

Sadece Türkiye değil dünya gündemini meşgul eden bilgi sızıntısı gibi kavramlar yeni girişimcilere ve projelere çözüm üretmek için ilham verirken, grup satın alma ve özel alışveriş siteleri yakaladıkları başarılar ile pek çok klonun doğmasına yol açtı. Mobil uygulamalar ve özellikle yerli oyunlar girişimcilerin üzerine eğildikleri diğer alanlar oldu.


YİNE DE EKSİK KALAN...

Bir dijital kahraman olmaya giden yolun girişimcilik ile başladığı artık bilinen bir gerçek. Türkiye'de her yıl 10 bin civarında girişim denemesi olduğunu görebilmekteyiz. Öte yandan bu girişimlerden sadece 100 kadarı melek yatırım ve girişim sermayesi alabiliyor. Türkiye'deki melek yatırımcıların, girişim sermayesi fonlarının ve teşviklerin sayısı alt alta yazıldığında bir A4 kâğıdı doldurmak bile mümkün olmuyor. Oysa gelişmiş ülkelerden ABD"ye baktığımızda 260 bin üzerinde aktif melek yatırımcı ve her sene gerçekleşen 60 binden fazla melek ve girişim sermayesi fonu yatırımı görüyoruz. Aradaki bu farkı ekonomik boyut veya nüfus farkı ile açıklamak maalesef mümkün değil. Eğer Türkiye'nin mevcut durumunu gelişmiş ülkeler ile ölçekleyecek olursak her sene bin civarında girişim ile yatırımcının buluşması gerekliliğinin maalesef ancak yüzde 10 gibi kısmına sahibiz.

Türkiye'de gerek girişimcilerin gerekse yatırımcı profilinin yeterli olgunluğa ulaşabilmesi için en azından üç dört yıllık bir dönem daha gerektiğini açıkça görebiliyoruz.


2011 ÜMİTLERLE DOLU BİR YIL

Bu sene görüştüğümüz Dijital Türkler'in ortak bir mesajı var; "2010 Türkiye'nin kendini daha fazla ispatladığı bir yıldı. 2011 ise bunun meyvesinin toplanacağı yıl olacak." e-ticaret, mobil uygulamalar, oyun gibi alanlarda sektörün büyümesi bekleniyor. Ayrıca sayıları henüz iki elin parmaklarını geçmese dahi nanoteknoloji, gen teknolojisi, sağlık, malzeme bilimi gibi alanlarda çok çeşitli çalışmalar hızla devam ediyor. Vestel gibi yerli firmaların Ar-Ge için ayırdıkları bütçe sorunu büyüyor ve yurtdışına daha az bağımlı üretim tesislerinin sayısı artıyor. 2011'İn çok daha fazla girişimin sadece finansal anlamda değil koçluk açısından da sektörün öncü isimleri ile biraraya geleceği bir yıl olacağına inanıyoruz. Elbette yatırımcıların "para veriyorsam satın alırım" ve girişimcilerin "aman gizlemeliyim" veya "kısa yoldan zengin olayım" mantığından uzaklaşması büyük önem taşıyor.


* DALLAR KESİLİRSE...

Dijital Türkler 2010 dosyasında yer alan ve Türkiye'nin küresel başarı olarak ortaya koyduğu iki önemli dijital girişimden Fizy geçen yılın Aralık ayında ve biz bu çalışmayı yaparken Grou.ps Ocak ayının son haftasında erişime engellendi. Sebepleri ve sonuç ilişkilerini masaya yatırmak için uzun sayfalar gerekli. Büyük potansiyele sahip girişimlerimizin can damarlarını kesersek "Dijital Türkiye" görüşüne nasıl sahip çıkabiliriz? Böylesi bir ortamda yabancı yatırımcıların Türkiye"ye gelmesi mümkün olabilir mi? Görünen o ki tüm çabalara rağmen bu sorulara bir süre daha olumsuz eklerle bitecek cevaplar veriliyor olacak. Türkiye'nin sadece "Dijital Türklere" değil aynı zamanda "Dijital Vizyona" sahip yasama, yürütme ve yargı organlarına da ihtiyacı olduğu açıkça ortada...


2011 DİJİTAL TÜRKLERİ NASIL SEÇTİK?

"Dijital Türkler 2011" dosyası için çalışmaya başlamadan önce geçtiğimiz sene isimlerine yer verdiğimiz kişiler başta olmak üzere sektörün önde gelen başarılı isimlerine, akademisyenlere ve çeşitli basın mensuplarından bizlere isimler önermelerini istedik. Gelen önerileri ticari, akademik ve yeni girişim başlıkları ile listeler haline getirip en çok teklif edilen isimlere öncelik verdik. Bu çalışmada tüm isimlere yer vermek için kesinlikle bize ayrılan sayfaların yeterli olmadığının farkındayız. Öte yandan bu çalışma bir yarış, bir kıyas veya bir öncelik sıralaması da değil. Dijital Türkler konsepti bu yüzden her sene biraz daha büyüyen, yaşayan bir ekosistemin yansıması sadece. Gönlümüzden geçen 75 milyonluk bir Dijital Türkiye vizyonuna sahip olabilmek. Kim bilir; belki Dijital Türkler 2012 sadece bir kapak yazısı olmaktan öteye geçer ve büyük bir organizasyon olarak karşımıza çıkar. Bunun için şimdiden kolları sıvadık. Siz de http://digitalturks.net adresinde açtığımız sosyal ağımıza katılabilir ve Dijital Türkler 2012'nin şekillenmesine katkıda bulabilirsiniz. O günleri birlikte görebilmek dileğiyle...


* 2010'DAN AKILDA KALANLAR


AHMET ETİ, Sebit, Genel Müdür

TÜRKİYE SINIRLARINI AŞTI

Sebit ilk ürünü olan lise müfredatındaki tüm konulan kapsayan, üniversiteye hazırlık paketi Akademedia"yı 1998'de çıkardı. Temelleri TÜBİTAK'da başlattığı çalışmalar ile atılan Akademedia, 2000'den itibaren daha küçük parçalara bölündü. Ardından yeniden yapılandırılarak Vitamin markası altında kullanıcının karşısına çıktı. Eti, 2010'un yurtdışı açılımları açısından verimli bir yıl olduğunu, ABD pazarında Vitamin içeriğinin satışım artırdıklarını, Suudi Arabistan, Meksika ve Malezya'daki telekom operatörleri üzerinden Vitamin içeriğini sunmaya başladıklarını söylüyor. Ortadoğu, Asya Pasifik, Rusya ve Türki Cumhuriyetler, Avrupa ve Amerika'daki hedef ülkelere yönelik faaliyetler ise sürüyor.


BURAK BÜYÜKDEMİR, eTohum, Kurucu

"ETOHUM GARAJI AÇMAYI BAŞARDIK"

Dijital Türkler 2010 listesinde yer alan Burak Büyükdemir, Türkiye'deki internet girişimciliği ekosisteminin önemli isimlerinden. Kâr amacı gütmeyen eTohum organizasyonu ile her yıl binlerce projeye ilham veren Büyükdemir, 2010 yılından bu yana sektörün önde gelen başarılı isimlerini bir araya topladı ve 250 bin liralık eTohum Fonunu kurdu. Fon, 2 bin 200 girişimcinin 1000 farklı proje ile katıldığı, eTohum 2011 yarışmasında finale kalan isimler arasından seçilecek olanlara yatırım için kullanılacak. Ayrıca eTohum Garajını açarak girişimciler için ideal bir çalışma ortamı sağlayan Büyükdemir"e göre 2011'İn en önemli konu başlıkları mobil, oyunlar ve dikey e-ticaret siteleri olacak.


CEM VE MERT HÜRTÜRK, Octeth, Kurucular

"YÜZDE 60 BÜYÜDÜK"

Octeth serüveni, Cem ve Mert Hürtürk'ün 1999'da üniversitede okurken yurtdışına yazılım yapıp internet üzerinden satmaya karar vermeleriyle başladı. Daha önce geliştirdikleri e-mail gönderim programını paket program olarak Octeth.com'da satışa sundular. Ardından programlan Oempro, e-mail marketing sektöründe tanınan hazır çözümlerden biri haline geldi. 2010'da SenderSuite.com projesi ile "transactional e-mail" denilen sistem bilgilendirme e-postaların gönderilmesini sağlayan servisi kurdular. 2011'de ise iki yeni servisin aileye eklenmesi planlanıyor. Şirket genelinde yüzde 60 büyüdüklerini söyleyen Cem Hürtürk, 2010'da Oempro"nun yüzde 30, Sendloop'un yüzde 80, PreviewMyEmairin ise yüzde 300 büyüdüğünü ifade ediyor.


SİNA AFRA, Markafoni, Kurucu Ortak & Yönetim Kurulu Başkanı

KÜRESELLEŞME YOLUNDA HIZLA KOŞUYOR

2008 yılında kişiye özel alışveriş konseptinde Türkiye'nin ilk e-ticaret sitesi Markafoni'nin kurucu ortağı olan Sina Afra daha önceki yıllarda eBay şirketleri bünyesinde İcra ve Yönetim Kurulu üyeliği, Afterbuy Genel Müdürlüğü ve GittiGidiyor Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Dijital Türkler 2010 çalışmasında Mar-kafoni için "Lider olmak istiyoruz" diyen Sina Afra 2010 yılında bunu büyük ölçüde başardı. 11 Milyon TL yatırım aldı, Tech-Crunch tarafından Avrupa"nın en iyi 100 şirketinden birisi seçildi ve Google Zeitgeist 2010 yükselen aramalar Türkiye listesinde dördüncü sırayı aldı. Operasyonlarını Avustralya, Günek Kore, Ukrayna ve Yunanistan"a genişletti. Markafoni küresel başarıya hızlı ve emin adımlarla yol almakta.


EMRE AYDIN, Ciceksepeti.com, Kurucu

ÇİÇEKSEPETİ YENİLİKÇİ ARAYIŞLARINI SÜRDÜRÜYOR...

2008'de faaliyetlerine başlayan çiçeksepeti.com, operasyonlarını İstanbul'da İçerenköy ve Levent semtlerinde bulunan 2 atölye ve Türkiye genelinde 140 şube ile yürütüyor. Emre Aydın, Türkiye'de Eylül 2010 tarihi itibariyle Frutati-on.com.tr adıyla faaliyet gösteren firmalarının Amerika"nın Connec-ticut eyaletinde 1996'da açıldığını, ABD dışında 11 ülkede sahip olduğu master franchising sistemiyle büyümeye devam ettiğini söylüyor. Aydın, 2011'de 15 yeni mağaza açmayı hedeflediklerini söylüyor. Ayrıca farklı hediye ve bir çok deneyim alternatiflerim bir arada bulmayı sağlayacak bir dijital web projesi konsepti ile çok yakında hizmet vermeye başlayacaklarının mesajını veriyor.


RIZA BERKAN, Hakia, Kurucu ve CEO

BU PROJE YÜREK HOPLATIR!

Geçmişi 2005 yılına uzanan ve bugüne dek 25 milyon dolar yatırım yapılan Hakia açısından 2010 çok yoğun geçdi. Sitenin kurucusu ve CEO"su Rıza Berkan özellikle bilimsel araştırmalara yoğunlaştıklarını söylüyor. Çıkan haberleri her 30 dakikada bir analiz edip hisse senetlerinin değerini tahmin eden bir sistem geliştirdiler. Berkan, bunun bir ilk olduğunu söylüyor ve sistemin detaylarını şöyle anlatıyor: "Borsalar açılmadan hisse senetlerinin değeri fiyatının üstünde mi - altında mı? Bu soruya yanıt veren bir ölçüm geliştirdik. Hisse senetlerinin değe rini etkileyebilecek haberlerden bir grafik çiziyoruz. Yatırımcılar böyle bir grafiği ilk kez görecek. Semantik arama teknolojisi üzerine kurulan ve SENSEnews adı verilen projenin benzerleri ise 2011'de kapıda.


HASAN YALÇINKAYA, Pilli.com.tr, Kurucu

TÜM ODAKLAR PUT.İO'YA ÇEVRİLDİ

Pilli.com.tr'nin kurucusu Hasan Yalçınka-ya, başlangıçta web ajansı olarak çalıştı ve ekibiyle çok sayıda sitenin yapımına imza attı... 2005"te Cem Başpınar ile ortak oldu. Yalçınkaya "Cem Başpınar ile ortaklığımız Pilli'nin kendi projeleri için geçerli idi. Pilli-network ve Sosyomat bu dönemde çıktı. Ben dışarıya servis vermeye devam ettim" diyor. Pillinetvvork ve Sosyomat"ın başarıları üzerine 2007'de dışarıya iş yapmayı durdurdular ve sadece kendi projelerine odaklandılar. 2009'da put.io projesini geliştirdiler ve siteyi Nisan 2010'da açtılar. Yalçınkaya, 2010"u put.io"nun dünya basınında gördüğü ilgiyi yönetmeye ve online marketing dünyasını çözmeye çalışarak geçirdiklerim söylüyor.


CEM SERTOĞLU, Yatırımcı

"2011'de SERVET KAZANDIRAN ÇIKIŞLAR OLACAK."

Cem Sertoğlu Grou.ps, Yemek-Sepeti, Grupanya, GittiGidiyor gibi Türkiye'nin en başarılı yerel ve küresel internet girişimlerine yatırım yaptı. Gnıpanya"nm 2010 yılında yaşadığı büyüme ve başarının arkasında Sertoğlu"nun yatırıma kimliğinin ötesinde bireysel emeği bulunuyor. 2010 yılının Türkiye için kendini ispat ettiği bir sene olduğunu düşünen Sertoğlu"na göre 2011 e-ticaret'İn Türkiye'de patlama yaşayacağı ve servet kazandıran çıkışların olacağı bir sene olacak.


AYLİN ÇAKIR VE PINAR SİMSEK, Anneysen.com, Kurucular

ANNELERİN BOL ÖDÜLLÜ YILI

Aylin Çakır ve Pınar Şimşek, 2009'da anneysen.com ile ilgili çalışmalara başladılar. Henüz birinci aylarında e-tohum tarafından Türkiye'nin gelecek vadeden 15 internet girişiminden biri seçildiler. Şimşek, üçüncü aylarında Innovate 2010'un Türkiye ayağı birincisi olduklarını ve Kasım ayında Innovate 2010 dünya finalinde Türkiye"yi temsil ettiklerini söylüyor. JCI tarafından Yaratıcı Genç Girişimci Yarışması"nda Türkiye İkincisi olan anneysen.com, Japonya-Osaka'da yapılan dünya finalinde Türkiye"yi temsil etti. Şimşek, yeni uzmanlar, anketler, yemek tarifleri gibi yeni bölümlerle gelişim ortaya koyduklarını, bu sayede de 30 bin üye anneye ulaştıklarını belirtiyor. Tüm atılan adımlarsa siteyi alanında akla gelen oyunculardan biri olmanın
yolunu açtı...


MEVLÜT DİNÇ, Sobee Studios, Genel Müdür

DİNÇ ÖDÜLE DOYMADI...

İngiltere'de dünya çapında bir oyun programcısı olarak ismini dünyaya duyuran Mevlüt Dinç, kısa sürede "En İyi Programcı", "En İyi Oyun" gibi dünya çapında çok önemli ödüller kazandı. 2000'de Türkiye'de oyun sektörünü oluşturmak ve ülkenin ismini bu alanda da dünyaya duyurmak amacıyla Türkiye"ye gelen Dinç, önce Dinç Interaktif sonra da Sobee şirketlerim kurdu. Sobee Studios'un Türk Telekom tarafından satın alınmasının ardından şirketin Genel Müdürlüğünü sürdüren Dinç, 2010"u Sobee'nin Türk Telekom grup şirketi olmasının getirdiği gücü hissetmeye başladığı bir yıl olarak değerlendiriyor.


* TİCARİ BAŞARILAR


ARDA KUTSAL, Webrazzi, Kurucu

SEKTÖRÜN NABZINI TUTUYOR

2006'da kişisel bir blog olarak Webrazzi"yi kuran Arda Kutsal, 2007'de Crenvo Danışmanlık adındaki şirketi kurar. 2008'de önce Amerika'da Silikon Vadisi'nde yaşayan Türkleri biraraya getirmek için San Francisco'da 30 kişilik bir yemek organizasyonu gerçekleştirir. Sonrasında aynı yıl Webrazzi Meetup gerçekleştirir. 450 kişinin katıldığı organizasyon sektör bilinci kurmanın ilk kilometre taşı olur. Ardından da organizasyonlar devam eder. Webrazzi gelişir, kitlesini genişletir ve bugün Webrazzi günde 25 bin kişiye ulaşan, ekibiyle sektörün nabzım tutan konferanslara imza atan ve 2011 yılında 1 milyon TL üzerinde ciro yapmayı hedefleyen Türkiye'nin en popüler bloğu olur.

Kutsal"a göre 2010 yılı internet sektörünün krizden çıkışı ile yükselişine sahne olduğumuz bir yıldı. Ayrıca Kutsal, 2011'de e-ticaret pazarı başta olmak üzere sektörün ekonomik değerinin yükseleceğine ve mobil uygulamalar ile mobil reklamcılık tarafında pazarın büyüyeceğine inanıyor.


KERİM TÜRE, Youth Republic, Ortak

YENİ YATIRIMLARA GÖZ KIRPIYOR

Youth Republic geçen yıl ortakantin.com ve hangiuniversite.com"a yatırım yaparken, Youth Republic'İn ortağı Kerim Türe ise kozmetik ve kişisel bakım alanındaki balerin.com"a bireysel yatırım yaptı. Türe, hangiuniversite.com ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek ÖSYM'nin yaptığı üniversite yerleştirme projesini simüle ettiğim söylüyor. Türe"ye göre 2010 Youth Republic için yatırım yılı oldu. Türe, bu yıl da yatırım ve yeni ortaklıklar olacağım tahmin ediyor.


EMRE KURTTEPELİ, Mynet, Yönetim Kurulu Başkanı

İLKLERLE GEÇEN BİR KARİYER

Türkiye'nin en büyük internet ekosistemi Mynet, ayda 1,7 milyarın üzerinde sayfa görüntülenme,
6,5 milyonu aşan kayıtlı üye ve 30 milyon aylık ziyaretçiye sahip. 1999'da Emre Kurttepeli tarafından kurulan mynet.com, bugün 40"ın üzerinde internet servisi sunuyor.

2011'de yüzde 60 büyümeyi hedefleyen Mynet'İn Türk internet reklam pastasındaki
piyasa payı ise yüzde 15... Kurttepeli, Mynet'İn ilk Türkçe e-mail"i çıkardığını, AltaVista ile işbirliği yaparak ilk Türk "kelime" bazlı arama motorunu internet kullanıcılarına sunduğunu söylüyor.

Mynet, son üç yılda 10'un üzerinde web girişimini satın alırken, bunların arasında beyazperde, fotodak sayılabilir... Kurttepeli, 2011'İn en önemli trendinin ise mobil internet olacağı görüşünde...


EKİM NAZIM KAYA, Botego, Kurucu Ortak

HEDEFİ KÜRESELLEŞMEK

İnternet tabanlı servislerin gelişmesini yakından takip eden Ekim Nazım Kaya bu alanda Türkçe dil işlemeye yönelik uygulamalara duyulacak ihtiyacı ilk tespit eden isimlerden birisi. 2007'den bu yana sürekli geliştirdikleri Botego servisi ile Türkçe için yanlış yazılsa dahi farklı kelimelerin anlamsal ilişkilerim tespit edebilen bir teknoloji geliştirdi. Botego"nun teknolojisi sanal müşteri temsilcisi olarak veya dokümanların otomatik indekslenip etiketlenerek kolay kullanıma sunulması için kullanılabiliyor. Son iki yıldır her sene yüzde 100 büyüme kaydeden Botego'da Kaya"nın hedefi geliştirdikleri teknolojiyi üçüncü parti yazılım geliştiricilere açmak ve gerçek zamanlı Türkçe tercüme gibi alanlarda küresel boyutlara ulaştırmak.


ERSAN ÖZER, UzmanTV, Kurucu Ortak

"ONLINE ALIŞVERİŞ YAYGINLAŞMALI"

İlk internet projesi itiraf.com ile 2000"lerin başında fenomen haline geldi. Bu siteyi sattıktan sonra yeni projelere yelken açan Özer ve arkadaşlarının aklına şehre özel arkadaşlık sitesi kurmak geldi ve istanbul.net, ankara. net ve izmir.net"i peşpeşe devreye soktular. Büyük ilgi gören sitelerin devleri cezbetmesi çok uzun sürmedi. 2006'da Ciner Medya şirkete ortak oldu. Özer ve arkadaşlarının ikinci büyük projesi UzmanTV oldu. Üç yıl içinde 1500"e yakın uzmanla 30 bin video çekimi gerçekleştirildi. Ayda 6.3 milyon kişinin ziyaret ettiği timsah.com ile youtube"a kafa tutamasalar da "biz de buradayız" demeyi başardılar.

Ersan Özer"i en çok sevindiren gelişme grup satın alma ve kişiye özel alışveriş siteleri sayesinde sayesinde Türkiye'de e-ticaret penetrasyonunun artması çünkü önemli olan interneti kaç milyon kişinin kullandığı değil. Özer"e göre ne kadar çok insan internette para harcamaya alışırsa Türkiye'de online mecra gelişir ve Batı'da olduğu gibi milyon dolarlarla değerlenen internet projeleri çıkar.


ERDEM YURDANUR, Kokteyl, Kurucu Ortak

SPOR AŞKI 5 MİLYON KULLANICI GETİRDİ

Erdem Yurdanur 1999'da Core-tech ile başladığı yolculuğuna 2002'den bu yana Kokteyl ile devam ediyor. 1999'da beygir, com sitesi, 2002'de mackolik.com ile devam eden girişimlere daha sonra sahadan.com dahil oldu. Bu iki sitenin aylık tekil kullanıcı sayısı 5 milyona yaklaşırken, sayfa gösterim rakamı 400 milyonun üzerine çıktı. Kokteyl'İn ayrıca admost.com, Turkcell ile ortak işletilen turkcelluygulamalar.com, tonlakazan.com, surveey.com gibi projeleri de bulunuyor...


DEMET MUTLU, Trendyol, Kurucu

MODAYA ODAKLANDI, 2,3 MİLYON ABONEYE ULAŞTI

Son dönemlerin en popüler online yatırım alanlarından biri alışveriş siteleri. Bu alanda yapılacak yatırımın başarılı olmasıysa diğerlerinden farklılaşmasına bağlı. 2010'da hayata geçen trendyol. com da bu farklılaşmayı sağlayan girişimlerden. Sektöre moda eksenli bir e-ticaret sitesi olarak giren trendyol.com'un bu alanda öne çıktığım söylüyor Demet Mutlu. Site, üyelerine alışveriş sitesi olmanın yanı sıra trendleri takip edebilecekleri bir platform sunuyor. Mutlu'ya göre "satış odaklı" bir anlayışa sahip olmaması ve üyeleriyle ilişki içinde olmaya önem vermesi trendyol.com'un en önemli artısı...

10 ayda 2,4 milyon üyeye ulaşması ve 6 ay içinde yurtdışından 18,2 milyon dolar değerinde yatıran alınası ve yıllık 200 milyon dolarlık ciro hedefi de trendyol.com'un başarısına işaret ediyor.


ÖMER TURHAN, Workcube, Kurucu - Yönetim Kurulu Başkanı

WORKCUBE SINIRLARI AŞTI

Uzun yıllar stratejik pazarlama, işletme yönetimi, yönetim bilişim sistemleri konularında danışmanlık hizmetleri veren Ömer Turhan, Medyasoft'un kurucu ortaklarından birisi. 2001 yılından itibaren yüzde 100 internet tabanlı kurumsal bilgi sistemi olan Workcube E-lş Sisteminin fikir babası oldu ve geliştirilmesine liderlik etti. 400"ün üzerinde şirket tarafından kullanılan Workcube ün 2010 yılından itibaren Almanya'da satışına da başlandı. Ömer Turhan 2011 yılı hedeflerinde Workcube"u Ukrayna, Azerbaycan, Rusya ve İran'da satışa sunmayı planlıyor.


> TİCARİ BAŞARILAR


MEHTAP MAE ÖZKAN, Yatırımcı

HAYALİ, DÜNYAYI ETKİLEMEK

Mehtap Mae Özkan uzun yıllar Amerika'da yaşadı. Türkiye'de Golden Horn Ventures girişim sermayesi şirketini kurdu. Bu güne kadar Grou.ps, Yoğurt Teknoloji, Put.io, MessengerFX gibi uluslararası projelere yatırım yaptı.

2010 yılında Türkiye'deki başarılan küresel ölçekte tanıtmaya odaklanan Özkan"ın 2011 hedefi ise yeni yatırımlar ile birlikte mevcut projeleri büyütmek olacak. Özkan yeni fonlar oluşturmak için çalışmalarına devam ederken vizyonunu "Dünyayı etkileyecek bir proje çıkarmak" şeklinde ifade ediyor.


MERT AKSOY, Sahibinden.com, Aksoy Group Yönetim Kurulu Üyesı

DAKİKADA 2 OTOMOBİL..

Aksoy Group "Yönetim Kurulu Övesi Mert Aksoy ilan kavramım gazete ve dergi gibi geleneksel mecralardan online platforma taşıdı. Aksoy, sitenin 2000'de 2 bin 700 ilanla yayın hayatına başladığını söylüyor ve ekliyor ~Sahibinden.com'un aktif ilan sayısı 2010'da 2 milyonu geçti. Toplamda ise 12 milyon yeni ilan girişi yapıldı. Aynı yıl tekil ziyaretçi sayısı 20 milyon"a ulaştı." Aksoy'un verdiği istatistiklere göre sitede dakikada 1 emlak kiralanıyor ya da satılıyor. Siz bu yazıyı okuyunca kadar geçen sürede ise iki otomobil çoktan satıldı.


NUMAN NUMAN, Yatırımcı

"25 MİLYON EUROLUK FON KURUYORUZ"

Uzun yıllar Goldman Sachs"ın Amerika ve Japonya operasyonlarında üst düzey yöneticilik yaptı ve Türkiye'ye döndü New York'da düzenlenen Entrepreneurs Round-table organizasyonlarının Türkiye bacağını Murat Aktihanoğlu ile birlikte hayata geçirdi.

Yakın zamanda 212 Venture Capital yatırım ajansını kurdu. Numan 20 ila 30 milyon Avro arasında değişen büyüklüğe sahip teknoloji fonunu hayata geçirmek için çalışmalarına devam ediyor.


ARDA ÜNSAL, TANKUT TURHAN & ERDİNÇ GÖĞÜS, Nevotek, Kurucular

UZAKDOĞU'YA UZANDILAR

Üç arkadaş 2001 yılında Nevotek adını verdikleri firmayı dijital iletişim teknolojilerinde IP tabanlı çözümler ve ürün ler ortaya koymak için kurdu. 2002'de Cisco "Yılın Stratejik İş Ortağı" Ödülünü kazandılar. 2003 yılında İş Girişim'İn ilk girişim sermayesi yatırımını aldılar. 2005"te ABD"ye ilk ürünlerini sattılar ve 2006'da ABD ve Dubai ofislerini açtılar.

2007 yılında ürünlerini Uzakdoğu'ya satmaya başladılar. 2008'de ise dünyada Cisco Global Fiyat Listesine giren ilk dikey ürünü geliştirdiler.


DEVRİM DEMIREL, Sirketce.com, Kurucu

"DİKEY e-ticarette FIRSATLAR VAR"

1998'de insaat.org, 2000'de ise ilk Türkçe yönlendirme servisi yonlendir.com sitelerini kurdu. Yonlendir.com'un hızlı gelişmesiyle BerilTech"i 2002'de kuran Demirel, ilk yıllarda tek kişi olarak evden çalıştı. Aradan geçen süre zarfında Blogcu.com, şirketçe, com, rehbet.com, adres.com gibi çok sayıda başarılı projeye imza atan Demirel bugün bir melek yatırımcı. "Melek yatırımcı olarak bazı global projelerde yer alıyorum. Bunlardan biri olan SaveVid. com'un geçtiğimiz aylarda büyük bir yabancı şirkete satışını gerçekleştirdik." diyen Demirel"e 2011 yılı için iş ortaklığı ağlarının ve mobil ödeme sistemlerinin önemli hale geleceğine dikkat çekiyor.


DR. ÖMER BAKKALBAŞI, Solvoyo, Kurucu

Akademiden Ticarete

Solvoyo, Dr. Ömer Bakkalbaşı ve Dr. Koray Doğan tarafından 2005 yılında TÜBİTAK"ın desteğiyle kurulan genç bir firma. Buna rağmen firmanın 2008'de piyasaya sürdüğü planLM isimli çözüm Kuzey Amerika merkezli Applied Materials şirketinin yedek parça dağıtım şebekelerinin düzenlenmesi ve stok planlaması için kullanılıyor. Solvoyo"nun planLM ile elde ettiği başarı sadece bir yazılım çözümü değil aynı zamanda temelinde akademik araştırmalar barındıran bir yöntem ve iş süreci yaklaşımı da içeriyor.


TÜMAY ASENA, Noktacom Medya, Kurucu Ortak

YENİ GİRİŞİMLER KAPIDA

Noktacom Medya"nın web'de içerik üreten bir şirket. Şirketin 2011 hedefiyse mobilden web"e içerik üretmek. Tümay Asena'ya göre de asıl devrim mobil içerikte yaşanacak. Asena, tüm platformlarının webten mobile uyarlanacağının ve tüm akıllı telefonlarda olmayı hedeflediklerinin mesajını veriyor. 2007'de satın alımlar için 2 milyon dolar harcayan şirket, yeni yatırımlar için ciddi bir fon ayırmış. Şirketin radarında sosyal medya, içerik ve sosyal oyun siteleri var.


SEDAT KAPANOĞLU, Ekşi Sözlük, Kurucu

"YENİ GİRİŞİMLERE AÇIĞIM"

Kapanoğlu"nun 90"lann son Sevgililer Günü'nde 1 saatte yazdığı kod kısa sürede fenomen haline geldi. Ekşi Sözlük adını birkaç yıl içinde medyada sıkça duymaya başladık. Binlerce kişi sitede yazar olmak için sıraya girdi. 2000"lerin ortasında Ekşi Sözlük yazan olmak artık bir statüydü.
Altyapı güncellemelerinden dolayı 2010'un yoğun geçtiğini söyleyen Kapanoğlu bu süreci şöyle anlatıyor:

"Aynı anda işleyen siteyi idare edip öte yandan altyapısını yenilemek 24 saat açık restoranın ocağını değiştirmek kadar zor bir süreçti. Ama müthiş bir tecrübe olduğunu söyleyebilirim." Kapanoğlu"na göre 2011'de mobil internet kullanımı artacak dolayısıyla her tür hizmetin bu yöne adaptasyonu büyük önem taşıyor. "Şimdilik bir başka yatırımım yok ama yeni girişimlere açığım." diyen Ekşi Sözlük kurucusunun genç girişimcilere şu tavsiyelerde bulunuyor: "İhtiyaçları anlayın. Kendinizi çok sıkı eleştirin. Tecrübeli yatırımcılardan destek isteyin."


> AKADEMİK İSİMLER


PROF. DR. AHMET DUYAR, Genel Müdür

ÖDÜLLERLE DOLU BİR KARİYER

25 yıl önce Prof. Dr. Ahmet Duyar"ın ABD'de Bölüm Başkanı olduğu Florida Atlantic Üniversitesi'nde başlattığı projenin NASA"nın ilgisini çekmesi ve ardından Uzay Mekiği Ana Motorunda bu tekniği kullanmasıyla başlayan hikâyesi bugünlere kadar sürdü. 1999'dan beri Artesis Teknoloji Sistemleri'nin genel müdürlüğünü yapan Prof. Dr. Ahmet Duyar, 1990'da Florida Eyaletinde yılın bilimadamı ödülüne layık görülürken, 1998, 2000 ve 2007'de de aldığı çeşitli ödüller bulunuyor. Duyar, aynı zamanda MCM ile ABD, Avrupa ülkeleri ve Japonya başta olmak üzere dünya çapında patentlere sahip. MCM ve MQM ise ticarileşen önemli projelerden bazıları... Artesis ise 1999 yılından bu yana elektrik motorları için "Arıza Erken Uyan Sistemleri ve Kestirimci Bakım teknolojileri" geliştiren bir Türk firması. Artesis MCM teknolojisi ile elektrik motor ve generatör arızalarını önceden tahmin ederken buna göre bakım planlamasını yapmayı da mümkün kılıyor. MCM ürünleri Amerikan ve İngiliz Deniz Küvetlerine ait gemilerde, nükleer santrallerde, petrol ve gaz endüstrisinde, enerji tesislerinde, su şebekelerinde, demir çelik, otomotiv ve otomotiv yan sanayi başta olmak üzere hemen hemen tüm sektörlerde kullanılıyor...


PROF. DR. BURAK ERMAN, Koç Üniversitesi, Kimya ve Biyoloji Mühendisliği

"AMACIM BİLGİ ÜRETMEK"

Halen Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümünde görev yapan Prof. Dr. Burak Erman, akademik çalışmalarının yanı sıra ticari alanda da kullanılan projelere imza attı. Bilgisayarlı ilaç tasarımında dünyanın sayılı isimlerinden olan Erman, ilaç sektöründe ticarileşebilecek moleküller üzerinde çalışıyor. Kanser hücreleri inhibisyonu etkin olan bu moleküllerin ticarileşme olasılığı yüksek görünüyor. "Ticarileşme konusunda kişisel bir çabam olmadı" diyen Erman çalışmalarının amacım bilgi üretmek şeklinde açıklıyor.


RAMAZAN ALTINOK, Başbakanlık, e-Devlet Danışma Grubu Başkanı

"YURTDIŞINI UNUTMAYIN"

Bürokratik işlemlerin online mecra üzerinden yürütülmesini hedef alan e-Devlet Projesini kısa zamanda hayata geçirmek için çalışan beyin takımının başında Ramazan Altınok bulunuyor. 2010 yılında dönüşüm sürecinin teknoloji, yasal düzenleme ve insan kaynağı boyutlarını ele aldıklarını söyleyen Altınok, bir yol haritası çıkardıklarını ve bunu Başbakanlık idareyi Geliştirme Başkanlığına sunduklarını söylüyor. Bilişim teknolojinde yapılan yatırımların pek çok sektörü kapsadığını ve tekrar kullanılabilir nitelikte olduğunu söyleyen Altınok, girdi maliyetleri az olduğu için verimlilik ve karlılığın bu alanda yüksek olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Yakın komşularımızda belirecek ihtiyaçlara göre sadece yurt içinde değil, yurt dışındaki bilişim çalışmaları ve ihaleleri de takip edilmeli. Böylece ülkemizin bu alandaki bilişim gücü ve birikimi ile yeni ihracat kapasitesinin oluşturulması mümkün olur."


DR. HALUK ELÇİ, Danışman

YATIRIMLARA YÖN VERİYOR

ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra, New York Columbia Üniversitesi'nde robotiks ve öğrenen kontrol sistemleri alanında doktora çalışmalarını tamamladı. Üç yıl NASA Langley Araştırma Merkezi'nde Uzay Gemileri Dinamiği Bölümü'nde çalıştı. University of Texas at Austin'de finans ve girişimcilik konularında işletme mastırını tamamladı. Profesyonel kariyerinde ABD Boston kökenli Monitor Group'ta Yönetim Danışmanlığı ve orta ölçekli bir bankada Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Yatırım bankacılığı, girişim sermayesi, özel sermaye, şirket alım ve satımları, proje finansmanı, özelleştirme konulannda yerli ve uluslararası şirketlerde üst düzey yöneticilik ve yönetici ortak görevlerinde bulundu. Halen ABD ve Türkiye finans piyasalarına yönelik özel fon yönetimi, Türkiye'de internet ve teknoloji girişimciliğinin gelişimine katkı ve Columbia Üniversite"si ile robotiks alanında akademik çalışmalarına devam ediyor.


PROF. DR. HAKAN UREY, Koç Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği

ÖĞRENCİLERİ DE BULUŞ SÜRECİNDE

Prof. Dr. Hakan Ürey'İn, yeni display teknolojileri, mikro-optik ve mikro-mekanik sistemler ile ilgili 20'nin üzerinde patenti var. KÜ'de kurduğu Optik MEMS Laboratuvarı bünyesinde ise çeşitli kurum ve kuruluşlarca desteklenen ve devam eden beş geniş kapsamlı projesi bulunuyor. MEMS tarayıcı kullanan cep telefonu boyutlarında mikro-projeksiyon cihazı geliştirilmesi ve birçok hastalık aynı anda tanısına olanak sağlayan portatif biyo-algılayıcı bu projelerden bazısı. Ancak Ürey için en önemlisi son yıllarda öğrencilerinin de ortak buluş sahibi olduğu dokuz patent başvurusu. Çünkü Ürey"e göre öğrencilerin buluş ve patent sürecinin içinde yer alması Türkiye'de ve dünyada örneğine az rastlanan bir başarı...


YRD. DOÇ. METİN SEZGİN, Koç Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği

HER ŞEY DAHA AKILLI BİR ETKİLEŞİM İÇİN...

İnsanoğlunun yarattığı bilgisayarın, insan aklıyla olan yarışı ve her ikisi arasındaki etkileşimin daha farklı boyutlara taşınmaya çalışılması yeni bir konu değil. Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden Yrd. Doç. Metin Sezgin'İn de bir nevi bu ilişkiyi araştırdığını söyleyebiliriz. Bilgisayar uygulamalarını klavye gibi araçların ötesine taşımayı hedefliyor Sezgin ve konuşmayı, çizimleri, el hareketlerini ya da birden fazla hareketi tanıyan ara yüzler ya da yöntemler üzerine projeler geliştiriyor. Ağırlıklı olarak çizimler üzerine yoğunlaşan Sezgin, teknik bir çizimi tanıyabilecek algoritmalar üzerinde duruyor. Sezgin'İn üzerinde çalıştığı bazı uygulamaları, Microsoft, Türk Telekom ve TÜBİTAK gibi dev şirket ve kurumların ilgisini çekmiş durumda...


PROF. DR. İSMAİL LAZOĞLU, Koç Üniversitesi

YAPAY KALP POMPASINDAN UÇAK VE UYDU PARÇALARINA...

Prof. Dr. İsmail Lazoğlu 1989'da İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek Lisans ve doktorasını ABD'de Georgia İnstitute of Technology'de tamamladı.

2000 yılına dek yurtdışında çeşitli üniversitelerde çalıştı. Halen Koç Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Lazoğlu, Türkiye'de ilk yapay kalp pompasını ve omurga implamentlerini geliştiren kişi. Türkiye'nin ilk pil geri dönüşüm pilot tesisini kumanın ötesinde yapay dokulardan uçak ve uzay araçlarının parçalarının üretimine kadar çok geniş çalışma alanlarında faaliyet gösteriyor. Mevcut projelerinden bazılarının ticarileşmesi için çalışmaları devam ediyor.


> GELECEK VADEDEN İSİMLER


ERDEN ASENA, Doktorsitesi.com, Kurucu

HOBİDEN MELEK YATIRIMCILIĞA

Bir tıp fakültesi asistanının hobi olarak oluşturduğu doktorsitesi.com sitesi 600 bin üyeyle yoluna devam ediyor. Bilgisayar ve internet dünyasıyla tıp fakültesinde asistan olduğu dönemde hobi olarak ilgilenen Erden Asena, siteyi 8-10 doktordan aldığı küçük sponsorluk ücretleriyle kurdu ve hastane dışındaki vaktinin büyük çoğunluğunu siteyi geliştirmeye adadı. 2008'İn sonunda Çember, net'İn kurucusu Çağlar Erol ve yonja.com'un kurucusu Kerim Baran, doktorsitesi.com"a yatırımcı oldular. O günden sonra da proje bir hobi olmaktan çıkarak bir iş halini aldı. Asena'ya göre site, şu an 600 binden fazla kayıtlı üye, 10 bine yakın kayıtlı doktor, 500 binden fazla cevaplanmış sağlık sorusuyla Türkiye'nin lider sağlık platformu konumunda... Asena bugün için doktorsitesi.com dışında bir yatırımı olmadığım fakat 2011 yılı için planladığı iki melek yatırımı olduğunu söylüyor.


ZAFER GÜREL, Sordu.com, Kurucu Ortak

EĞİTİMİN WEB'DEKİ ADRESİ

Zafer Gürel ve Cem Atacık, 2000 yılında kurdukları Advandty isimli teknoloji firmasında eğitim teknolojileri geliştirirken. 2009 yılı sonunda Sabancı Üniversitesi'nin teknoloji yatırım şirketi Inovent"ten aldıkları 250 bin TL"lik çekirdek sermaye ile şirketlerini kurdular. SELP isimli şirketlerinin, Perculus adlı uzaktan eğitim yazılım teknoiojisini ve sordu.com isimli uzman pazaryeri konseptindeki web sitesini geliştirdiler. Gelinen noktadaysa Perculus'un 30 bin, sordu-com'un ise 5 bin civarında kullanıcısı var.


UĞUR TUNCEL, Cohous, Kurucu

EĞLENCEYİ İŞE DÖNÜŞTÜRDÜ

Profesyonel iş hayatına Turkcell Shubuo projesi ile başlayan Uğur Tuncel tüm iş hayatı boyunca eğlence, dijital yaşam ve müzik eksenli pek çok projede önemli roller üstlendi. Kazandığı bu deneyim ve bilgi birikimini daha etkin kullanabilmek için 2007 yılının Aralık ayında Cohous "Dijital Medya Evi" şirketini kurdu. Şu anda içerik hizmetleri, sosyal medya yönetimi ve mobil çözümler üretiyor. Uğur Tuncel ve ekibi geliştirdikleri mobil oyunlar ile büyük başarılar kazandı.

2011 hedefleri ise uluslararası bir dijital proje ile isimlerini küresel ölçekte dünyaya duyurmak.


SERDAR YAMAN, pabbuc.com, Yönetici Ortak

PABUCUN BOYUTUNU DEĞİŞTİREN GİRİŞİM

Bir süre çocuk ayakkabısı üretimi yapan aile şirketinde görev yapan Serdar Yaman, Türkiye'de internetten ayakkabı satılabileceği konusunda kimseyi ikna edemeyince yola tek başma çıkmaya karar verdi. 2006 yılı sonunda pabbuc.com'un ilk prototipinin tamamını kendisi kodlayarak hayata geçiren Yaman, sonra da ortak arayışına başladı. eTohum kurucusu Burak Büyükdemir'İn aracılığı ile GittiGidiyor.com kurucuları Serkan Borançıh ve Burak Divanlıoğlu ile tamşarak yatırım alan Pabbuc hızla büyümeye devam ediyor.


BENAN ARIGİL & ERCAN ÇALIŞKAN, Düello Games, Kurucular

MOBİL OYUNDA MİLYONA KOŞUYORLAR

Benan Angil ve Ercan Çalışkan dijital ajanslarda kazandıkları deneyimlerim 2010'da kurdukları Düello Games çatısı altında birleştirerek tutkuları olan dijital oyun sektörüne odakladılar. iPhone için geliştirdikleri iSlash adlı oyunları büyük bir başarı kazandı ve 700 binden fazla kez indirildi. Dünyanın pek çok ülkesinde birinci sıraya yükselen iSlash çıkışı ile birlikte Angil ve Çalışkan yeni oyunlarını geliştirmeye devam ediyorlar. Amaçlan sadece İPhone ve iPad değil. Önce mobil alanda uzun vadede ise tüm konsollarda küresel başan yakalayacak oyunlara imza atmayı hedefliyorlar.


SİYAMED SINIR, Karniyarik.com, Kurucu

FİYAT ARAMANIN ADRESİ

Siyamed Sınır, 2007'de üç arkadaşıyla bir fiyat arama motoru geliştirmek üzere boş zamanlannda çalışmaya başladı. Amaçlan fiyatı olan her şeyi bulabilmekti. 1,5 yıl boyunca serbest zamanlarda geliştirilen Karniyarik.com 2009 yılının Temmuz ayında Sanayi Bakanlığı Teknogirişim Sermayesinden faydalanarak ticarileşti. 2010 yılı sonu itibariyle günlük 30 binin üzerinde hite ulaşan Karniyarik.com için Siyamed, 2011 yılında kullanıcı sayısını artırmayı ve Türkiye için eşsiz bir fiyat bulma deneyimi sunmayı hedefliyor.


BURAK OĞUZ, H. KEREM CEVAHİR & H. ÖZGÜR BATUR, MEDRA Teknoloji, Kurucular

DEVLERE KAFA TUTUYOR

Burak Oğuz ve H. Kerem Cevahir uzun yıllar boyunca özel sektörde pek çok açık kaynaklı projenin geliştirilmesinde rol aldılar. 2009 yılının Kasım ayında bilgi güvenliği alanında faaliyet göstermek üzere Medra Teknoloji"yi kurdular. 2010'da çekirdek ekiplerine H. Özgür Batur"u kattılar. MyDLP adım verdikleri çözümleriyle dünyamn ilk açık kaynaklı veri sızıntı önleme yazılımını kullanıma açtılar. 2010 yılının son çeyreğinde veri sızıntıları gibi konular gündemin önemli bir konusu haline gelince myDLP büyük bir ile karşı karşıya kaldı. 2011hedefleri ise bilgi güvenliği açısmdan bölgenin lideri konumuna gelmek...

Görünen o ki bunu başaracaklar.


SERKAN HONDUR, OyuncakDenizi.com, Kurucu

OYUNCAKLARIN EFENDİSİ

2008 yılının sonlarına doğru oyuncakdenlzi. com internet sitesini açan Serkan Hondur Türkiye'de e-ticaretin dikey gelişme eğilimindeki güzel örneklerinden birinin yaratıcısı, ilk yılı işin doğasım ve gereksinimlerini öğrenmekle geçirdiklerini belirten Hondur, 2010'da 180 bin TL ciro yaptıklarını ve 2011 yılında 500 bin TL ciro hedeflediklerini belirtiyor. Rakamlar ufak görünebilir ama OyuncakDe-nizi Türkiye'nin lider oyuncak e-ticaret sitesi olmaya aday.


> GELECEK VADEDEN İSİMLER


MELEK PULATKONAK, TurkishWIN, Kurucu

ŞU ÇILGIN KADINLAR

Turkish Women"s International Network kısa adıyla TUrkishWIN Kasim 2010'da online olan çok genç bir proje. TurkishVVIN Turkiyeli"yim ya da Türkiye ile ilgiliyim diyen her kadım bünyesine almayı hedefleyen bir "network." Fikir ve formatı TED.com konuşmalarından esinlenerek kurguladıklarını söyleyen Pulatkonak yola çıkış amacım söyle anlatıyor: "Türkiye ve yurtdışmda yaşayan başarılı, tuttuğunu koparan ve yetenekli çok sayıda kadın tanıyorum. Gel gör ki onlar birbirlerini tanımıyor. Fikirlerim paylaşabilecekleri online bir platform da yok. Hedef onları bir araya getirmek" İlk faaliyet alanı New York olan site bugün üç kıtaya yayılan bir üye profiline sahip.


YUNUS GÜVENEN, Digitouch, Yönetici Ortak

YATIRIMCILARI İKNA ETTİ

Uluslararası mobil katma değerli hizmetler alanında dünya lideri olan bir firmanın ilk ekibinin içerisinde yer alan Yunus Güvenen, o dönemde internetin nasıl daha iyi kullanılabileceğine dair bir fikir ortaya koydu. Güvenen 2008 yılında Türkiye'de performans pazarlamasını nasıl başlatacağına dair hesaplar yapmaya başladı ve 2008'de Digitouch kurulunca ilk yapmak istediği de satış ortaklığı ağı kurmak oldu. İlk dönemlerinde dijital medya planlaması ve satın alma işi ile arama motoru pazarlaması yapan firma, 2009'da iş sürecini büyütme karan verdi. Henüz büyük bir firma değilken uluslararası fonları ve melek yatınmcılan 3-4 yıl içerisinde performans ağı kavramını Türkiye'de oturtacaklanna inandırarak, kendilerine yatınm yapmaya ikna etti. Digitouch, medya hizmetleri ve arama motoru hizmetleri veren marka olarak konumlandırılırken, gelir ortakları ile de Türkiye'nin ilk satış ortaklığı ağı oluşturuldu. Yatırımlann ardından bu iki markanın büyüme süreci başladı...

Güvenen, yeni projeler oluşturma çalışmalarına devam ediyor.


ONUR KARCI, TURHAN YİĞİTBAS & VOLKAN TABAN, Gamester, Kurucular

YOLUN BAŞINDALAR AMA...

Oyun oynamayı bir yaşam biçimi olarak gören üç arkadaşın bir araya gelerek bir yıllık pazar araştırması sonucu sadece kendi imkânları ile kurdukları Gamester henüz pazarın daha emekleme aşamasında olduğu Türkiye oyun sektöründe iddialı bir çıkışa sahip. Townster isimli Facebook oyunu 200 binden fazla kullanıcıya çoktan erişmiş durumda ve 2010 yılım hiçbir yatırım almaksızın kâr ederek kapattılar. 2011 yılında hedefleri Towsnter"i Almanya, Rusya, Latin Amerika ve daha sonra da diğer ülkelerde yayma almak.DİJİTAL DÜNYANIN DENKLEMİ

Yatırımcı ağı her geçen gün genişleyen, yeni girişimcilere kapısı her zaman açık olan "Dijital Dünya"nın cazibesine kapılmamak mümkün değil... Fakat girişimcilerin, adım atacakları bu dünyayı iyi analiz etmeleri gerekiyor. Çünkü bu dünyanın da kendisine göre artıları ve eksileri var...


FIRSATLAR

- Türkiye'nin genç nesil profili
- Sürekli artan internet kullanıcı sayısı
- Çevre ülkelerde genişleyebilirle imkanları
- Teknik içeriğe kolay ulaşabilme
- Küresel başarı kazanan iş modellerinin uygulanabilir olması
- Dikey e-ticaret sitelerine talep
- Mobil pazarın büyümesi


TEHDİTLER

- Kanunlardan doğan eksiklikler
- Yatırımcıların girişimleri sahiplenme arzusu
- Girişimcilerin kısa yoldan zengin olma arzusu
- Para kazanmaya başlayan girişimlerin vizyon kaybetmesi
- Küresel iş modellerinin yerel pazara girerek girişimciyi ezmesi


GÜÇLÜ YÖNLER

- İstikrarlı ekonomi
- Teknolojik altyapının gelişimi
- Başarı hikayelerinin artması
- Yabancı yatırımcıların artan ilgisi
- Devlet teşviklerinin artması


ZAYIF YÖNLER

- Girişimcilerin fikrim çalınır endişesi
- Ekonomik kırılganlık endişesi
- Sitelere gelen ani yasaklamalar
- Yeterli sayıda melek yatırımcı olmaması
- Teşviklerin doğru girişimler ile buluşamaması
- Yeni fikirlerin faaliyete geçmekte geç kalması


Ahmet Usta, F. Emre Yılmaz
kaynak: İnfomag Dergisi, Şubat 2011, syf. 80-95

Para Kazanma İpuçları

Para sahibi olmak bir şans değil. Zengin olmanın, oturduğunuz yerden paranın size doğru akmasını izlemenin yolları var. Kolayca para sahibi olabilir, kazandıklarınızın erimesini değil giderek artmasını sağlayabilirsiniz.

Şip Şak Çeviri - Kaliteli Teknik Akademik Ticari ÇeviriAnahtar sözcükler: internetten para kazanmanın yolları, girişimcilik, proje örnekleri, girişim fikirleri, iş fikirleri, örnek girişim projeleri, çok para kazanma, internetten para kazanma, para kazanma

Bir F Network Sitesidir.