BuldumBuldum Girişimcilik Projesi Yatırımı ile Para Kazanma Örneği


BuldumBuldum'ın 2010 yılı cirosu: 1,1 milyon TL

BuldumBuldum.com'un 25 yaşındaki genç kurucusu Güçlü Gökozan, kardeşine hediye aradığı çaresiz bir anda Arşimet misali "Buldum" diyor ve işler başlıyor.


* Fikir, kız kardeşinize hediye ararken çıkıyor herhalde?

Biz ikiz kardeşimle birbirimize 22 yaşma kadar hiç hediye almadık. Çünkü her şey ortaktı. Bütçeler farklılaşınca birbirimize doğum günümüzde hediye almaya karar verdik. Ben, en iyi hediyenin benim hediyem olmasını; o da en iyisinin kendisinin hediyesi olmasını istiyordu. Sıradan bir hediye aldığınız zaman değeri maddi değeri kadar oluyor. Ama eğer ürünün içinde bir espri varsa maddi değeri 1 lira bile olsa onun değeri paha biçilemez oluyor. Biz dedik ki insanlara öyle şeyler sunalım ki insanlar hem kendi hayatlarını neşelendirsinler, baktıkça keyif alsınlar hem de başkalarına hediye ettiklerinde onlara gerçekten değer verdikleri anlaşılsın.


* Peki, piyasada kendinizi nasıl farklılaştırdınız?

Kapıda nakit ödemeyi faaliyete geçiren ilk firmalardan biri olduk. İnsanlar, "sizin ürünleriniz çok ilginç ve herkesin anlayabileceği ürünler değil. Kapıda nakit ödeme kabul ederek risk alıyorsunuz" diyordu. Fakat müşteriye güven vermemiz ve kalitemizi kanıtlamamız için bu vazgeçilmez bir şeydi. Bir hafta beğenme garantisi koyduk. Bizim ürünlerimiz Çin'den değil; Amerika'dan, İngiltere'den ve Avrupa'dan geliyor. Bizim amacımız ürünlerin kaliteli olması. Biz bu işe internetten başladık ve en internette güvenilir olabilmeniz için ürününüzün kalitesinden vazgeçmemeniz gerekiyor. Kimsenin bir şey söyleyememesi gerekiyor. Çünkü müşteri internette herhangi bir foruma olumsuz bir şey yazdığında bu markanız için ciddi bir sorun oluşturuyor.


* Beğenme garantisini neden koydunuz?

Türk müşterisi ürünü eline alsın, dokunsun, koklasın ister. "A bu niye böyle" diye soruyor. Müşteri internetten görmeden, dokunmadan alıyor. Biz, müşterinin evde ürünü 1 hafta denemesini istiyoruz. Eğer beğenmiyorsa bize mazeret belirtmeden kutusunu bozmamak şartıyla geri gönderebilir. Bizim ürünümüz o kadar değerli.


* Alışveriş merkezlerinde stantlarınız var. İnternet yeterli gelmedi mi?

Biz satışlarımızın yüzde 50-60'ını internet üzerinden yapıyoruz. Türkiye'de internetle ulaşabileceğimiz bir kitle olduğu gibi asla ulaşamayacağımız kitle olduğunu iyi biliyoruz. İnternetle ulaşamayacağımızı düşündüğümüz kitleye ulaşmak ve hizmet kalitemizi, ürünlerimizin ilginçliğini göstermek için alışveriş merkezlerinde yerler açmaya başladık. Ayrıca bizim insanımız bir ürünle alakalı sorun yaşadığında ürünü birinin kafasına firlatabilmeyi ister. Basit çözümler sunmanız gerekiyor. Biz de bundan 1 sene önce Capitol'de ilk yerimizi açtık.


* Bu mağazaların hepsi sizin mi yoksa franchise olanlar da var mı?

6 mağazamızın 2 tanesi, İzmir'dekiler franchise. İstanbul'dakilerin yönetimini biz yapabiliyoruz ama farklı şehir olunca yerel bir ortakla çalışmak çok daha iyi bir çözüm oluyor. Nitekim ileride de değişik şehirlerde değişik projelerimiz var.


* Yurt dışına açılma gibi bir planınız var mı?

Kanyon ve Cevahir'e özellikle yaz aylarında gelen Arap turistler ürünlerimize inanılmaz şekilde ilgi gösteriyorlar. Yazın ciromuzun önemli bir kısmı Araplardan geliyor. Ürünlerimiz Arap ülkelerinde, Kıbrıs, Azerbaycan'da ilgiyle karşılanıyor. Şu an Azerbaycan'dan ve Kıbrıs'tan talepler alıyoruz. Başka ülkelerde var ama henüz kesinleşmediği için şimdilik bir şey söyleyemem. Daha sonra da Arap ve Ortadoğu ülkelerinde olmak istiyoruz. Belki 2-3 sen içinde Balkan ülkelerinde de olabiliriz.

Muhsin Altıntop

Kaynak: "BuldumBuldum'u Buldum", Muhsin Altıntop'un Güçlü Gökozan ile röportajı, Infomag Dergisi, Şubat 2011, syf. 42

Para Kazanma İpuçları

Para sahibi olmak bir şans değil. Zengin olmanın, oturduğunuz yerden paranın size doğru akmasını izlemenin yolları var. Kolayca para sahibi olabilir, kazandıklarınızın erimesini değil giderek artmasını sağlayabilirsiniz.

Şip Şak Çeviri - Kaliteli Teknik Akademik Ticari ÇeviriAnahtar sözcükler: girişimcilik, proje örnekleri, girişim fikirleri, iş fikirleri, örnek girişim projeleri, çok para kazanma, internetten para kazanma, para kazanma

Bir F Network Sitesidir.